Düğün Pastası Seçimi

Düğün Pastası Seçimi

Bir düğün pastasının olmazsa olmazları nelerdir?
Düğün pastaları gösterişli olmalı, kişilere ve düğün konseptine özel hazırlanmalıdır. Eskiden çok katlı pastalar yapılırdı. Tek tek o katları yapmakla uğraşırdık ve çok zahmetli bir işti. Özellikle yuvarlak düğün pastalarını dilimlemek bir hayli zordu. Artık maket pastalar görsel olarak sunuluyor, konuklara dilim pastalar ikram ediliyor. Bu düğün pastalarının çok daha sağlıklı ve leziz olmasını aynı zamanda sunum açısından da kolaylıklar sağlıyor. Yaz aylarında meyveli, kış aylarında dışı beyaz içi çikolatalı pastalar tercih ediliyor.

Size göre hangi pasta hangi özel gün içindir?
Çok katlı pastalar nişan ve düğünler içindir. Düğün pastalarının genelde dışı düğün konseptine ve sadeliğe uygun olarak beyaz içi ise çikolatalı olmalıdır. Meyveli pastalar uzun süre beklemeye müsait değildir. Meyveler bir süre sonra suyunu bırakır ve pasta dağılır. Bu nedenle düğün pastasının içinde çikolata ile birlikte fıstık kullanılması uygun olur. Aslında şu sıralar son trend; düğünde pasta kesme töreninde içi strafor köpüklü dışı ise gerçeğiyle ayırt edilemeyecek şekilde şeker hamuru ile kaplanmış maket pasta kullanmak. Bu hem pasta maliyetini düşürür hem de kesim töreni sırasında pastanın zarar görmemesini ve konuklara daha sağlıklı servis edilebilmesini sağlar. Kalpli pastalar ise sevgililer günü içindir.

Siz dünya pastacılık trendlerini izliyor musunuz?
Mesleğe ilk adım attığım günlerden beri pastacılık trendlerini yakından takip ediyorum. Alman Döhler ve Belçikalı Puratos gibi firmalarda çalıştığım günlerden bu yana benim için dünya pastacılığını takip etmek bir gereklilik. Çünkü pastacılık da moda gibi devamlı değişir, takip edilmesi gerekir.

Bu yılın pasta trendleri neler?
Çikolata dekorlu, saçaklı, desenli, hafif ve kaplama hamurlu görselliği ön planda olan pastalar çok daha fazla tercih ediliyor.

Yazın nasıl pastalar yenmeli?
Hafifliğinden ve yaz aylarındaki taze meyve bolluğundan ötürü taze meyveli, donmuş meyveli, dondurmalı ve rokokolu pastalar tercih edilmeli.

Sizin en favori pastanız hangisi?
“Elodi”adını verdiğimiz 3 renkli olan bitter, sütlü ve beyaz fildişi vanilyalı pastadır. Şu anda bildiğim kadarıyla sadece Hilton Conrad’da servis ediliyor. Bana da Hilton’da bir Fransız Şef öğretmişti. Bıkmadan hem hazırlayabileceğim hem de yiyebileceğim bir pastadır.

Pastalarınızı yaparken Türk mutfağının zenginliğini kullanıyor musunuz?
Doğal olarak kullanıyorum. Bence ülkelerin mutfaklarının zenginliği içinde bulundukları coğrafyanın sunduğu imkanlara doğrudan bağlıdır. Ülkemiz ise bu konuda çok şanslı. Türkiye’nin dünyada eşine az rastlanır meyve zenginliğini pastalarımda keyifle kullanıyorum.

Bugüne kadar yaptığınız en orijinal pasta hangisiydi?
Dondurmalı rokoko şarlot pasta. Bu pastanın orijinalliği dondurma, beze meyve gibi bir araya getirilmesi çok zor ürünlerden yapılmasıdır. Bu ürünü tutturmak çok zahmetlidir ve kabiliyet ister. Yani benim diyen şefin yapabileceği bir pasta değildir. Bugün tüm İstanbul’u tarasanız bu pastayı yapan şef sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Bu pastanın bir başka özelliği de bir yıl derin dondurucuda kalabilmesidir. Aynen dondurma gibi derin dondurucuda -18°C’de saklanır ve dolaptan çıkarılıp servis edilir. Sıcak yaz aylarında serinletici ve özelliği ve lezzeti ile yiyenlerin unutamayacağı bir pastadır.

 

Düğün Pastaları için Tıklayınız…